«Щоб дійти, треба просто йти!»
Ця фраза однієї з тренерок могла б стати слоганом до всього шляху, який розпочинає наша Іванківська громада у проекті UNDP Ukraine / ПРООН в Україні «Спільноти в безпеці: як мобілізувати громаду заради безпечного та згуртованого середовища».
Це дієвий проект, направлений на мобілізацію громад, механізм якого апробований до повномасштабного вторгнення на Сході України. Він передбачає використання такого інструменту як робочі групи, які складаються з представників органів місцевого самоврядування та громадськості. Саме вони вирішуватимуть, які з проблем громади потребують першочергового розв’язання, пропонуватимуть план заходів, визначатимуть спрямування коштів проекту, отримуватимуть менторську підтримку від експерта проекту. Пілотні робочі групи з громадської безпеки та мобілізації громад були започатковані на підконтрольних уряду України територіях Донецької та Луганської областей у 2017 році. До кінця 2021 року географія присутності робочих груп розширилася на 65 громад у шести областях України – Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Луганській та Херсонській.
Іванківській громаді випав шанс долучитися до проекту ПРООН. Вже відбулися презентаційні зустрічі з мобілізаторкою громад від ПРООН Наталією Красківською, під час яких представники місцевої влади та громадські активісти мали змогу ознайомитися з проектом та оцінити свою участь у робочій групі (про це ми писали раніше).
Минулого тижня протягом кількох днів 40 членів таких робочих груп з Чернігівської, Дніпропетровської, Полтавської та Київської областей пройшли грунтовне навчання з питань методології та ролі робочих груп, механізмів мобілізації громади на вирішення актуальних проблем. Важливим питанням було залучення ветеранів та членів їхніх родин до діяльності робочих груп та необхідності створення умов і готовності громади до повернення великої кількості ветеранів у громаду після перемоги.
Іванківська громада була представлена громадськими організаціями, дотичними до роботи з ветеранами та членами їхніх родин: Людмила Шелест, секретар ГО «Учасники бойових дій АТО», заступник директора Іванківського центру соціально-психологічної реабілітації, Світлана Губер, керівник Київської обласної філії Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО», діловод Іванківської селищної ради, Микола Марченко, заступник голови Іванківської районної організації ветеранів та пенсіонерів органів внутрішніх справ Київської області.
“Зараз реінтеграція ветеранів набула особливого значення. Кожен на своєму рівні має бути готовим до повернення тих, хто захищає країну, і великою мірою успіх справи залежить від готовності громад: децентралізація відбулася, мотивація присутня, є можливість залучення додаткових фінансових ресурсів. А, найголовніше, все це ми робитимемо не для уявних захисників, а для конкретних людей зі своєї громади”, – зазаначила в ході роботи ексміністерка Мінветеранів, а нині директорка проектів ГО “Простір можливостей” Оксана Коляда.
Під час тренінгу проаналізували соціальний портрет сучасного ветерана; важливість залучення ветеранів та ветеранок до процесів прийняття рішень на рівні громад та підсилення їх потенціалу; розглянули економічні, політичні, соціальні, технологічні та інфраструктурні чинники, від яких залежить розбудова системи підтримки ветеранів; вчилися правильно визначати проблеми, які потрібно вирішувати. Мали змогу подивитися на місцях втілені громадами проекти, поспілкуватися про забезпечення життєздатності проектів.
Наступним кроком має стати формування та затвердження робочої групи на рівні громади. Засідання відбудеться 25 травня, про час та місце буде повідомлено пізніше. Запрошуємо активних та небайдужих ветеранів, членів родин захисників, представників громадських організацій, ДСНС, поліції, соціальних служб, медичної галузі, громадських активістів, – всіх небайдужих та активних, хто готовий докласти часу та зусиль до реалізації проектів з формування громадської безпеки, соціальної згуртованості, реінтеграції ветеранів. Членом робочої групи може бути кожен, хто бажає своєю діяльністю впливати на покращення життя громади.
Наступні етапи: у супроводі мобілізатора громад ПРООН – визначення проблем громади та шляхів їх розв’язання, ранжування громадських ініціатив, навчальний компонент, написання проектів, отримання фінансування на спільно обрані проекти та їх реалізація.
Крок за кроком рухаємося вперед. Зустрічаємося 25 травня.